For os hører vin og familie uløseligt sammen
Jeg hedder Bernadette Miquel Vacarisas, og sammen med min familie ejer og driver jeg vores økologiske vingård i Penedès baseret på bæredygtighed og traditioner.
Begyndelsen af vores historie om Bodega Miquel Jané går tilbage til slutningen af det 19. århundrede, hvor vores vingård blev grundlagt.
Dengang producerede vores familie vin i bulk. Vinen blev primært solgt og distribueret i Cuba, takket være familiens ejerskab et selskab af oceangående fragtskibe.
Gennem generationerne er der opkøbt og etableret jord, herunder ejendommene Cal Costas og La Baltana Vella, hvorfra alle vores vine fremstilles den dag i dag.
I 2002 omdannede min far, Josep Miquel Jané, vinproduktionen fra bulk til flasker under eget mærke, nemlig Miquel Jané.
Økologi og unik beliggenhed
Jeg repræsenterer den fjerde generation af vores familie på vingården. Vi har i alt 57 hektar med vinmarker, hvor vi arbejder målrettet på at dyrke druer af højeste kvalitet. Som led i arbejdet har vi stærkt fokus for miljøet, og vi har omlagt markerne, så vi i dag er certificeret økologiske.
Vi bor i et fremragende område af Penedès, i Font-Rubí, den såkaldte Penedès balkon. Vores beliggenhed oppe i højden for Penedès, 650 meter over havets overflade, giver vores vine en særlig karakter.
Det mere kontinentale og tørre klima gør at vores druer modner langsomt, stabilt og optimalt, hvilket resulterer i vine med enestående syre. Jorden i vore marker er dybtgående og kalkholdig lerjord.
I kælderen sørger vi for at bruge så lidt svovl som overhovedet muligt, fordi vores vine skal fremstå rene og ærlige, så de repræsenterer deres ophav.
100% økologi, 100% Penedès, 100% Reserva
Vores mousserende vine hører til under den første appellation i verden, der i modsætning til Cava kræver, at de mousserende vine er 100% økologiske.
Desuden skal vinene, for at få lov til at kalde sig Clàssic Penedès, være årgangsvine lavet efter den traditionelle metode med andengæring i flasken.
Efterfølgende skal de modnes mindst 15 måneder i flasken, hvilket automatisk gør dem til Reserva-vine.
”markant øgning af aktivitet på platform”
”en ny udfordrer på det komplicerede danske vinmarked”
”jeg vil helt sikkert handle på den måde igen”
- Ole Troelsø
”2. pladsen i bedste nye e-handelsvirksomhed 2021 og 2022”
”KOBAJ har skabt en revolutionerende ny måde at købe vin på”
- Niels Ehler